Kdo je dula?

Slovo "Dula" pochází z řečtiny a původně znamenalo označení pro ženu otrokyni, sloužící jiné ženě. V dvacátem stolení bylo toto slovo užíváno v souvislosti s už zkušenou matkou pomáhající čerstvým rodičkám s kojením a péči o novorozence. Až v tomto století jde o ženu, pomáhající v průběhu těhotenství, při porodu a v období šestinedělí.

Současná Dula prošla speciálním školením. Stará se o ženu během těhotenství, porodu a šestinedělí. Poskytuje emocionální i fyzickou podporu, předává ženě informace, které jí pomůžou při vlastním rozhodnutí, jak si přeje porod prožít. Během těhotenství se se ženou případně i jejím partnerem připravuje na nastávající porod, sestavují spolu porodní plán, kde jsou vyjádřeny představy a přání maminky ohledně zákroků, medikamentů či jak si přeje, aby bylo zacházeno s dítětem po narození. Připravují se na šestinedělí, kojení, eventuelně dula může mamince poradit s manipulací s miminkem, výživou apod.

Nejdůležitější součástí práce duly je její fyzická přítomnost, připravenost být kdykoli k dispozici, empaticky naslouchat matce i ostatním členům rodiny. Při samotném porodu dula pomáhá vytvořit takovou atmosféru, kdy se žena cítí bezpečně, mohla se uvolnit a plně se soustředit na porod.

Významem a vlivem duly na průběh porodu se zabývala řada studií, ze kterých jasně vyplynulo její pozitivní působení. Přítomnost Duly u porodu snižuje:

  • počet císařských řezů o 50%
  • délku první doby porodní (fázi "otevírání") o 25%
  • použití oxytocinu o 40%
  • užívání léků proti bolestem o 30%
  • použití kleští o 40%
  • žádosti o epidurální anestezii o 60%

Jestli jako žena budete vnímat porod svého dítěte pozitivně nebo negativně závisí do jisté míry na tom, zda se cítíte dostatečně opečovávána a podporovaná. Vzpomínky na porod s Vámi zůstanou po celý zbytek života a dokonce i emoce s ním spojené budou přetrvávat ještě řadu let. Období zrození nového života je zcela výjimečná událost, která Vás může velice obohatit a posílit do dalšího života.

Kontakt

Andrea Roubalová
731174461


Štítky

Nebyly nalezeny žádné štítky.